Kontrolky v autě – na barvách záleží
Kontrolky v autě mají za úkol informovat řidiče o tom, co se s autem právě děje. Každá z nich má svůj smysl. V případě rozsvícení konkrétní kontrolky ale není potřeba panikařit a začít hledat neprůhlednou samolepku. Stačí vědět, co která znamená a co se nám její aktivací snaží nás vůz sdělit. Z praktického hlediska lze kontrolky v autě rozdělit do dvou skupin. První se rozsvítí po nastartování motoru a po několika sekundách zhasnou. Pokud se tak nestane, znamená to, že je s vozem problém, který je třeba řešit. Druhý typ se rozsvítí během jízdy a informuje řidiče o aktuálním stavu vozu.
Co všechno symbolizují kontrolky v autě?
Symboly na palubní desce nás svým rozsvícením mohou informovat o tom, co se děje, varovat před blížícím se problémem anebo rovnou upozornit na to, že auto není provozuschopné. Obsah informace, kterou nám značky na palubní desce sdělují, závisí na tom, jakou barvou svítí. Bohužel nás ale neupozorní na naše další povinnosti, mezi které patří například zajištění povinné výbavy vozidla?
Proto než usednete do auta, přesvědčte se, že máte platnou autolékárničku, výstražný trojúhelník, vestu pro řidiče pro případ nehody nebo poruchy a vozíte si sebou rezervní kolo či prostředky pro opravu pneumatiky.
Červená kontrolka znamená závažný problém
Červeně rozsvícený symbol na přístrojové desce obvykle znamená vážný problém. Pokud uvidíte červenou kontrolku, co nejdříve zastavte vozidlo a vypněte motor. Poté se podívejte do příručky k vozidlu a zjistěte, v čem může být problém. V některých případech stačí motor znovu nastartovat, ale pokud kontrolka nezhasne, nejlepším řešením je zavolat odtahovou službu. Záleží ale také na významu kontrolky, která se rozsvítila.
Červeně svítící kontrolka chladicí kapaliny indikuje přehřátí motoru. Proto je potřeba ihned zastavit auto a vypnout motor. Chladicí kapalinu je možné po vychladnutí motoru dolít a vše je opět v pořádku.
Červeně svítí rovněž kontrolka katalyzátoru, která značí, že je katalyzátor přehřátý nebo poškozený. Kontrolka brzdové kapaliny je červený vykřičník v kruhu. Pokud se rozsvítí, může se jednat o problém s brzdami. Po jejím rozsvícení byste proto co nejdříve měli zajet do servisu. Pozor ale na to, že právě tento symbol se rozsvítí, když máte zataženou ruční brzdu.
Kontrolka protiblokovacího systému (ABS) je rovněž červená a signalizuje problém s ABS. Když svítí kontrolka ABS, můžete sice stále brzdit, ale bez funkce proti zablokování.
Kontrolka motoru
Červeně svítící kontrolka motoru znamená vážný problém. Pokud se rozsvítí, máte potíže s některou částí motoru od vstřikování paliva, přes problémy s válci a zapalováním. Příčinou ale může být také natankování nevhodného paliva. V tomto případě nechte diagnostiku na odbornících a rovnou volejte odtahovou službu.
Oranžové kontrolky v autě
Pokud se vám v autě oranžově rozbliká kontrolka hladiny kapaliny v nádržce ostřikovačů, je čas na to zastavit u nejbližší čerpací stanice a kapalinu do ostřikovačů doplnit. Nutnost brzké návštěvy autoservisu zase signalizuje rozsvícená značka opotřebení brzdových destiček. Před jejich výměnou raději neplánujte delší cestu.
Oranžově svítí také přední mlhové světlomety, které používejte pouze za mlhy nebo v hustém dešti. O tom, že se něco děje s hydraulickým nebo elektronickým posilovačem řízení informuje kontrolka posilovače řízení. Když bliká žlutě, je funkce posilovače zhoršená. Červené blikání či souvislé svícení znamená výpadek posilovače, který už zřejmě i pocítíte v průběhu řízení.
Oranžově rozsvícená kontrolka dešťového a světelného senzoru značí poruchu čidla automaticky aktivujícího stěrače nebo rozsvěcení světel. Mezi kontrolky v autě patří také oranžový vykřičník v kolečku nebo trojúhelníku. V případě druhé varianty jde o lehčí závadu, tedy například nízký tlak v pneumatikách nebo nezavřené dveře.
Pozor na oranžový vykřičník
Vykřičník v trojúhelníku svítící červeně značí problém kritický, kterým může být například nízký tlak oleje. Rozsvícená oranžová kontrolka oleje znamená nutnost jeho dolití, ale také zkontrolování, zda nikde neuniká. Oranžově svítící vykřičník v kolečku, které je navíc ozubené značí problém s převodovkou.
Oranžový vykřičník v jakési baňce znamená závadu na osvětlení vozu a vykřičník v pneumatice pak indikuje nízký tlak v pneumatikách.
Zelené světlo: vše je v pořádku
Zelená kontrolka na přístrojové desce znamená, že vše funguje správně. Má tedy pouze informativní charakter. Pokud vidíte zelenou kontrolku, není třeba se znepokojovat. Automobil pouze indikuje konkrétní provozní informaci například zapnutí světel. Na palubní desce existuje také jediná modrá kontrolka.
Zeleně může svítit nebo blikat kontrolka tempomatu. Pokud svítí, aktivuje se tempomat a reguluje se rychlost. Blikání znamená, že jste překročili povolenou rychlost nebo že došlo k závadě systému. Pokud se jen rozsvítí, informuje vás vůz o tom, že je tempomat aktivní. Zeleně svítí také kontrolka pro sešlápnutí brzdového pedálu. Účelem této kontrolky je připomenout nám, že musíme sešlápnout brzdový pedál, abychom mohli vyřadit vůz z parkovacího režimu.
Kontrolky světel v autě
Při aktivaci vnějšího osvětlení se rozsvítí kontrolka zapnutých světel. Kontrolka potkávacích světel se pak aktivuje při zapnutí tohoto druhu osvětlení. Jediná modrá kontrolka na palubní desce je ta, která symbolizuje rozsvícená dálková světla.
Bíle svítící kontrolky
Možná jste si všimli, že se vám na palubní desce rozsvítí i kontrolky s bílou barvou. Mezi ty patří například kontrolka nízké teploty varující před vznikem možné námrazy na vozovce a nabádající vás tím k opatrnější jízdě.
Kontrolka airbagu
Kontrolka deaktivovaného airbagu značí, že airbag u spolujezdce není aktivní. Využijí ji zejména rodiče, kteří na místo spolujezdce instalují dětskou autosedačku. Právě při jejím usazení je nutno airbag manuálně deaktivovat, aby případnou aktivací vlivem tlaku sedačky neohrozil dítě.