Dálniční známka Švýcarsko

Přemýšlíte o dobrodružném způsobu poznávání Švýcarska? Je to jedna z nejlepších evropských lokalit s úžasnou horskou krajinou, malebnými jezery a pověstně přátelskými obyvateli. Proč si její dechberoucí krásu neprohlédnout zpoza volantu? Před jízdou ale budete potřebovat důležité informace týkající se dálniční známky a povinné výbavy vašeho vozidla.

Švýcarsko má klasické dálniční známky, které se lepí na čelní sklo řidičovy strany zevnitř. Známka nesmí zasahovat do zatmavené části skla a musí být dobře viditelná. Ideálním místem je horní nebo spodní roh skla. U motocyklů a přívěsů je nutné známku nalepit na snadno přístupný a nevyměnitelný díl. Klasickou dálniční známku zakoupíte na hranicích, čerpacích stanicích, poštách a na dalších běžných místech.

Novinkou od roku 2023 je možnost pořízení známky elektronicky. Ve srovnání s klasickou známkou nepřináší nijak výrazné výhody vyjma jednoduchosti a pohodlnosti pořízení. Platnost mají obě dvě varianty stejnou a jsou nepřenosné. Elektronickou dálniční známku zakoupíte na webových stránkách zřízených Spolkovým úřadem pro clo a bezpečnost hranic (BAZG). Při nákupu dálniční známky zvolíte kategorii vozidla, stát, ve kterém je vozidlo registrované a zadáte SPZ. Doporučujeme nákup pouze na těchto oficiálních stránkách.

Kolik stojí dálniční známka?

Cena švýcarské dálniční známky je jednotná – 40 CHF (cca 1000 Kč), a prodává se pouze v roční variantě, v jiné ne. Platnost známky je tedy rok, respektive 14 měsíců. Platnost má od 1. prosince předešlého roku do 31. ledna následujícího roku. Cena platí pro všechny typy vozidel vyjma těch nad 3,5 tun.

Vozidla nad 3,5 tuny si dálniční známku nekupují, platí paušální poplatek za těžká vozidla. Mají několik možností, jak mýtné uhradit – a to palubní jednotkou HVC, terminálem nebo ID kartou.

Kde budete dálniční známku potřebovat?

Kromě veškerých dálnic jsou ve Švýcarsku zpoplatněny také některé silnice i tunely. Nejvýznamnějšími a nejvyužívanějšími tepnami jsou dálnice A1 spolu s A2. Dálnice A1 vede od západu na východ po severní straně Švýcarska a spojuje tak Francii s Rakouskem a Německem. Dálnice A2 naopak vede od severu na jih a propojuje tak Itálii s Francií a Německem.

Doplňkové mýtné

Ze Švýcarska do Itálie vedou dva tunely, jenž jsou zpoplatněny mýtným, na které se nevztahuje dálniční známka. Jedná se o tunel Grand Saint Bernard a Munt La Schera.

Pokud se vydáte tunelem Grand Saint Bernard, očekávejte poplatek za průjezd dle kategorie vozidla. Například pro osobní automobil koupíte jednosměrnou jízdenku za 31 CHF a obousměrnou za 50 CHF. Více informací o kategoriích a cenách naleznete na oficiálních stránkách tunelu. Platba je možná hotově či platební kartou.

V tunelu Munt La Schera počítatejte s komplikovanějším ceníkem, jelikož cena závisí nejen na kategorii vozidla, ale i na ročním období, ve kterém jste se rozhodli cestovat a dále záleží na způsobu platby. Poplatek za jednosměrný průjezd pro osobní automobil při koupi on-line je ve výši 15 CHF (17 CHF na pokladně), pokud cestujete v letním období. Za obousměrnou jízdenku v letním období zaplatíte 25 CHF při koupi on-line (28 CHF na pokladně). Více informací o kategoriích a cenách opět naleznete na oficiálních stránkách tunelu.

Pozn. od 1. 9. do 23. 11. 2023 prochází tunel Munt La Schera rekonstrukcí a je zcela uzavřen.

Povinná výbava

Před cestou je nutné zkontrolovat, zda vaše auto disponuje povinnou výbavou danou pro švýcarské komunikace. Ve Švýcarsku jste povinni mít výstražný trojúhelník, helmu pro řidiče i spolucestující na motocyklu, autosedačku pro děti do 150 cm nebo do 12 let. Dále musíte mít zapnuté celodenní svícení a zimní pneumatiky jsou povinné v případě zimního počasí – sníh, led či námraza. Co není povinné, ale doporučené, je reflexní vesta, autolékárnička a hasící přístroj.

Dodatečné informace

Ve Švýcarsku platí podobné dopravní předpisy jako u nás. Dejte si ale pozor na sníženou povolenou rychlost na komunikacích.

Rychlost na dálnicích je max 130 km/h pouze motocykly, vozidla do 3,5 tuny mají sníženou rychlost na 120 km/h. Na rychlostních silnicích je maximální povolená rychlost 100 km/h pro motocykly a pro vozidla do 3,5 tuny 90 km/h. Nejvyšší povolená rychlost v obci je 50 km/h, mimo obec 80 km/h, tyto limity platí pro všechny typy vozidel.

V případě nedodržení povolených rychlostí vám hrozí velmi vysoké pokuty, které se pohybují od 20 do 600 CHF (až 15 000 CZK), v závislosti na výši překročení předepsané rychlosti.

Cesta po dálnici bez dálniční známky je pokutována 200 CHF, telefonování při řízení zase 100 CHF.

Švýcarsko má povolený alkohol za volantem. Tolerance se různí limity pro dvě skupiny. Řidiči s praxí řízení méně než tři roky a řidiči profesionálové mají povolený limit do 0,01 ‰ alkoholu v krvi a ostatní řidiči motorových vozidel mají hranici až do 0,5 ‰. Každý řidič, který se dopustí jízdy pod vlivem alkoholu s vyššími limity než výše uvedenými, bude pokutován částkou od 600 CHF.

Jízda autem ve Švýcarsku je jedinečným zážitkem, který poskytne jedny z nejkrásnějších scenérií a dechberoucí alpské výhledy. Tato nádherná země nabízí pro každého něco – od klikatých silnic a horských průsmyků až po úchvatná jezera a vinice. Díky všem potřebným informacím o cestování autem po Švýcarsku se můžete těšit na bezpečnou a pohodlnou cestu, která vás dopraví do cíle.

Podobné příspěvky