Mýtné v evropských zemích

Vyrážíte na dovolenou a rádi byste si udělali přehled o tom, kde a kolik zaplatíte za mýtné? Právě cenu mýtného ovlivní i země, kterými budete projíždět do vaší cílové destinace. Pokud si předem zjistíte konkrétní poplatky za mýtné v jednotlivých státech, můžete také dost ušetřit. 

Uvedené ceny platí pro běžná osobní auta do 3,5 t, bez přívěsu, v běžné výšce. Může se jednat o orientační přepočty z jiných měn pro rychlý odhad přibližné ceny. V některých zemích se připlácí za více náprav (auto + přívěs) nebo za vyšší typ vozidla (dodávka, obytný vůz).

mapa Evropy

Dálniční známka a mýtné v Česku

Česká republika je jednou ze zemí, kde si pro jízdu po dálnicích a rychlostních silnicích musíte zakoupit dálniční známku. Dálniční známka platí 10 dní, 1 měsíc nebo 1 rok od data zakoupení. Zakoupit ji můžete online na webu edalnice.cz, na benzinkách EuroOil a na poště.

 • 10 dní = 310 Kč
 • 1 měsíc = 440 Kč
 • 1 rok = 1500 Kč

Všichni dopravci či provozovatelé vozidel nad 3,5 t musí využívat službu elektronického mýtného. Tu zajišťuje společnost CzechToll spadající do PPF a registrujete se na stránkách www.mytocz.eu.

Slovenská dálniční známka

I na Slovensku stejně jako u nás můžete koupit elektronickou dálniční známku. Zakoupit ji můžete online na webu eznamka.sk. Slovenská dálniční známka platí:

 • 10 dní = 10 EUR
 • 1 měsíc = 14 EUR
 • 1 rok = 50 EUR

Rakouská dálniční známka a mýtné v tunelech

Rakousko má o něco složitější systém v tom, že na většině dálnic platí dálniční známka, ale navíc při průjezdu určitých úseků (obvykle tunelů) zaplatíte mýtné. Můžete si vybrat, jestli si koupíte nalepovací známku kdekoliv na čerpacích stanicích u hranic nebo v Rakousku, nebo si dálniční známku koupíte online.

POZOR! Online dálniční známka pro spotřebitele začíná platit až 18. den po nákupu. Pro podnikatele bude platit hned. Hned po nákupu platí také fyzická nalepovací známka.

 • 10 dní = 9,9 EUR
 • 2 měsíce = 29 EUR
 • 1 rok = 96,4 EUR

Dálniční známka Slovinsko

Chystáte se na dovolenou do Slovinska anebo budete touto zemí jen projíždět při cestě dále do Chorvatska? Dálniční známky pro Slovinsko pořídíte online jako e-viněty, stejně jako u nás. Pro automobily do 3,5 t je elektronická dálniční známka pro Slovinsko k dispozici na týden, měsíc anebo rok. Pozor na rozdělení nízkých (osobní auta) a vysokých vozů (lehké dodávky, obytná auta) do 3,5 t. Aktuální ceny pro běžné osobní auto:

 • 7 dní = 16 EUR
 • 1 měsíc = 32 EUR
 • 1 rok = 117,5 EUR

Pro vozidla nad 3,5 t je pak mýtné na Slovinsku řešeno pomocí palubní jednotky DarsGo.

Mýtné v Polsku

Polské dálnice se značí písmenem A a je na nich povolená maximální rychlost 140 km/h. Dálniční poplatky v Polsku zaplatíte na mýtných branách. Dobrá zpráva je, že pro vozidla do 3,5 tuny jsou zpoplatněny pouze 3 úseky dálnic:

Elektronická platbaVozy mohou platit mýtné elektronicky s využitím aplikace e-TOLL PL dostupné i na App Store nebo Google Play, nebo přes web. Vyplatí se to ale spíše vozidlům nad 3,5 t, které naopak platí nejen na dálnicích, ale často i na rychlostních silnicích.

Platba na mýtné bráně – Dále můžete jednoduše platit na mýtných branách rovnou za ujeté kilometry. Když vjíždíte na placený úsek dálnice, vezmete si lístek, který po opuštění placeného úseku opět vložíte do automatu, ve kterém i zaplatíte. Při ztrátě lístku zaplatíte maximální částku. Platba zde je možná v hotovosti i kartou, ve zlotých i v eurech.

Maďarsko: ceny a možnosti nákupu maďarské dálniční známky najdete zde

Mýtné v Chorvatsku

Pro jízdu po chorvatských dálnicích nepotřebujete dálniční známku, i zde funguje platba mýtného. Poplatky platí všichni řidiči vozidel a motocyklů do 3,5 t a také nákladních automobilů nad 3,5 t. Jejich výše je závislá na ujeté vzdálenosti a na kategorii vozidla. 

Na většině chorvatských dálnic jsou navíc v období letní sezóny od 15. června do 14. září (resp. od 1. června do 30. září) dálniční poplatky navýšeny o 10 %.  Od roku 2023 Chorvatsko přešlo na eura. Využít můžete i platební karty

Mýtné v Německu

V Německu můžete starosti s poplatky hodit za hlavu. Ačkoliv patří německé dálnice ke vzoru celé Evropy z hlediska hustoty i kvality, žádné poplatky se zde běžných aut nedotknou. Mýtné se vybírá až od vozidel s hmotností nad 7,5 t.

Výjimka potvrzuje pravidlo a tak i tady najdeme dvě místa, kde se mýtné platí: tunely Warnow a Herren.

Mýtné brány ve Francii

Pro platbu za jízdu na francouzských dálnicích je používán systém mýtných bran, poplatky uhradíte při jejich průjezdu. Opět při vjezdu odeberete lísteček a při výjezdu uhradíte. Platit můžete hotově i kartou.

Na některých dálnicích ve Francii lze platit mýtné také pomocí elektronické aplikace, aniž by řidič musel zastavit. Pravidelní uživatelé dálnic mohou využívat elektronické jednotky Liber-t.

Mýtné v Belgii

V Belgii se na dálnici v osobním automobilu poplatky neplatí.

 • Zpoplatněn je pouze tunel Liefkenshoek za 6 EUR.

Belgický mýtný systém je založený na satelitní technologii a ve všech třech belgických regionech – Valonsku, Bruselu a Vlámsku – ho spravuje společnost Satellic. Povinnost platit mýtné pomocí mýtné jednotky se vztahuje na nákladní vozidla nad 3,5 tuny. Autobusy mýtné platit nemusí.

Mýtné brány v Itálii

Dálniční poplatky v podobě mýtného lze v Itálii platit buď platební nebo tankovací kartou, anebo v hotovosti rovnou na mýtných branách. Mýtné musí platit řidiči osobních a nákladních vozidel, ale také motocyklů. Kromě dálnic vybírají v Itálii dálniční poplatky také za průjezd některými tunely. 

Při příjezdu na mýtnou bránu si dejte pozor, do kterého pruhu vjíždíte: některé berou pouze hotovost, některé pouze karty (a to karty fyzické, ne například platbu mobilem), některé přijímají obojí. Vyhněte se žlutým pruhům s bránou „T“ – jsou určené právě pouze pro pravidelné uživatele s automatickým systémem.

 • Výše poplatku je na různých komunikacích jinak vysoká, ale průměrně vyjde na 8 EUR za 100 km.

Pravidelní uživatelé dálnic mohou v Itálii využívat předplacenou kartu Viacard a palubní jednotku Telepass. Pozor si ale dejte na dálnici Pedemontana Lombarda v blízkosti Milána, kde pro výběr mýtného využívají free flow systém. Mýtné je tedy nutné doplatit dodatečně.