Pokuta za jízdu bez dálniční známky
Každý řidič ví, že pro jízdu po dálnici je dálniční známka nezbytnou součástí vybavení vozidla. Pokud ji náhodou zapomenete pořídit, následky mohou být přísné.
Od roku 2021 se dálniční známky kupují pouze elektronicky. Někteří řidiči na začátku nabyli dojmu, že ověřování platnosti tím je složitější a oni lehce proklouznou, ale v dnešní době jsou dálnice naopak protkané kamerovým systémem, který snímá pohyb vozidel a všechny SPZ.
Na dálnicích je umístěných zhruba 40 systémů, které prověřují každou načtenou SPZ a zprávy dostává Policie ČR i Celní správa. Kontrola se potom provádí prostřednictvím hlídkových vozidel přímo na dálnicích, odpočívadlech a parkovištích. Pokud kamera zachytí vaši SPZ, vozidlo bez dálniční známky může být okamžitě rozpoznáno a řidič musí počítat se sankcemi a pokutami.
Pokud neproběhne zastavení vozidla a kontrola přímo na dálnici, pokutu již později nedostanete – nemůže tedy přijít poštou, alespoň zatím.
Jak zjistím platnost dálniční známky?
Když se chystáte vyrazit na cestu po dlouhé době, ověřte si platnost dálniční známky. Jednoduše si můžete zjistit platnost dálniční známky na webu edalnice.cz ve formuláři Ověření platnosti, zadáte SPZ a stát registrace. Dálniční známku si ověřte i ve firemním nebo půjčeném vozidle – odpovědnost za platnost známky nese řidič, nikoliv majitel vozidla.
Při nákupu dálniční známky můžete také jednoduše zadat, že chcete dostat upozornění emailem nebo sms před skončením platnosti. Zpravidla kolem 10 dní před koncem platnosti vám přijde upozornění. Díky tomu nezmeškáte termín pro obnovení dálniční známky a můžete vyrazit bez obav na cestu. Můžete si tak ušetřit nechtěné potíže.
Výše pokuty
Pokuty za jízdu bez platné dálniční známky nejsou úplně zanedbatelné – na místě riskujete pokutu až 5 000 korun, ve správní řízení se částka může vyšplhat až na 20 tisíc korun. V případě, že se jedná o první přestupek tohoto typu, nejspíš dostanete pokutu do 2000 Kč, což je ale +/- cena, za kterou koupíte známku na celý rok.
Pokud by bylo prokázáno, že se snažíte zneužít osvobození od poplatku za dálniční známku, může vám hrozit pokuta až 100 000 korun. Jsou totiž výjimky, při kterých povinnost dálniční známky neplatí.
V případě zastavení Celní správou může řidič platit i případné dříve uložené a doposud neuhrazené pokuty. A pokud neuhradíte vše na místě, tak potom můžete přijít o tabulky registrační značky nebo dostat botičku.
Jaké jsou výjimky, kdy dálniční známka není třeba?
Při plánování delší cesty po České republice může být dálniční známka nezbytným prvkem. Nicméně existují výjimky, kdy pro jízdu po dálnici není nutná:
- Tou první jsou obchvaty obcí a měst. Čím dál více měst má nezpoplatněné úseky, které můžete projíždět zdarma bez dálniční známky – vjezd do Prahy, část Pražského okruhu, dálnice kolem Brna, Plzně, Ústí nad Labem, Berouna a jiných.
- Pokud máte auto na elektrický, vodíkový nebo hybridní pohon, dálniční známku nepotřebujete. Máte-li SPZ začínající na EL, je vaše auto osvobozeno automaticky, v opačném případě si musíte podat oznámení o osvobození.
- Vozidla, která přepravují osoby s průkazem ZTP nebo ZTP/P, ten ale musí být v autě přítomen a musí být provozovatelem vozu nebo osobou blízkou.
- Historické vozy se speciální registrační značkou také dálniční známku nepotřebují.
- Vozidla sloužící k přepravě dětí léčených se zhoubnými nádory nebo leukemií – je nutné mít s sebou lékařskou zprávu.
- Také vozidla sloužící pro domovy pro osoby se zdravotním postižením, ty však také musí nejprve podat oznámení o osvobození.
- V případech uzavírky cesty, kdy je potřeba použít placenou komunikaci a je to jasně značeno.
- A ve výjimečných případech, kdy chráníte obyvatelstvo nebo provádíte likvidační nebo záchranné práce.
Pokuty za řízení bez dálniční známky v zahraničí
Cestování do zahraničí může být opravdu vzrušující. Nikdo by však neměl podcenit mýtné v zahraničí. Pokud se podíváme na některé okolní země, mohou mít pokuty docela vysoké, například jedete-li do Rakouska bez dálniční známky, riskujete sankci až 120 eur, v případě správního řízení až 3 000 eur. Navíc v případě Rakouska je zvláštnost, že elektronicky koupená známka nabývá v platnost až 18. den po zakoupení – pro spotřebitele, pro podnikatele toto omezení neplatí, ale je možné zakoupit klasickou nalepovací známku platnou okamžitě.