Dálniční známka Slovinsko

Dálniční známku ve Slovinsku musí mít všechna vozidla vážící do 3,5 tuny. Vozy nad 3,5 tuny platí elektronické mýtné. Nejčastěji se dálniční známka využívá na dálnici A1, která spojuje slovinské hlavní město Lublaň s italskými městy Benátky a Tarvisio. Tato silnice se také často používá pro cestování do Rakouska a Německa.

Jediný nezpoplatněný úsek slovinské dálnice je mezi městy Izola a Koper, jelikož mezi nimi nevede jiné vhodné spojení.

Nejvyužívanější trasy:

Slovinsko je z České republiky vcelku nedaleko, například z Brna se do Mariboru dostanete za necelé 4 hodiny.

 • Mikulov –> Vídeň –> Graz –> Maribor (tuto trasu využijete, pokud se chystáte navštívit východní části Slovinska, např. Pohorje, Lublaň nebo dále k moři)
 • Mikulov –> Vídeň –> Klagenfurt –> Villach –> Jesenice (pro cestování do Julských Alp)
 • Dolní Dvořiště -> Linz -> Salzburg -> Villach -> Jesenice (pokud míříte do Údolí Soči)

Kde koupit slovinskou dálniční známku?

Od roku 2022 slovinskou dálniční známku koupíte pouze elektronicky. Tudíž ji nebudete muset lepit na čelní sklo a následně ji složitě odstraňovat. Slovinskou dálniční známku zakoupíte on-line na oficiálních stránkách slovinského ředitelství dálnic.

Koupit slovinskou dálniční známku

Od samotných hranic Slovinska jsou dálnice zpoplatněny, je tedy nutné mít před vjezdem do Slovinska koupenou platnou známku.

Dálniční známku zakoupíte snadno z pohodlí domova, a to až 30 dní před datem počátku její platnosti. Dálniční známka je nepřenosná a vázaná na zadanou SPZ. Při koupi je nutné zadat správnou SPZ, zemi registrace vozidla a správnou mýtnou třídu. Níže naleznete všechny mýtné třídy rozdělené podle typu a výšky vozidla.

Mýtná třída 1

 • jednostopá vozidla
 • rozchod menší než 50 cm
 • motocykl

Mýtná třída 2A

 • dvoustopá vozidla do 3,5 tun
 • osobní automobil, obytný automobil (karavan) nižší než 1,3 m

Mýtná třída 2B

 • dvoustopá vozidla do 3,5 tun
 • výška nad první nápravou 1,3 m nebo více
 • většina dodávek a lehkých dodávkových vozidel

Pro ověření třídy využijte tuto stránku – pokud v seznamu auto nebude, nepatří do třídy 2B.

Kolik dálniční známka stojí?

Po výběru správné kategorie vozidla se musíme rozhodnout o délce platnosti dálniční známky. Ve Slovinsku se vydávají sedmidenní, měsíční a roční známky. Výjimku tvoří motocykly, u těch můžeme zakoupit sedmidenní, půlroční a roční známku.

Od 15. 6. 2023 platí nový ceník slovinských dálničních známek:

sedmidenníměsíčnípůlročníroční
Mýtná třída 18 €neprodává se32 €58,70 €
Mýtná třída 2A16 €32 €neprodává se117,50 €
Mýtná třída 2B32 €64,10 €neprodává se235 €

Doplňkové mýtné

Pokud budete projíždět tunelem Karavanke mezi Rakouskem a Slovinskem, připravte se na platbu jednorázového poplatku v mýtné bráně ve výši 7,80 €.

Některé řidiče může odradit vysoká pořizovací cena slovinské dálniční známky, ale nedoporučujeme využívat dálnice bez ní, byli byste vystaveni riziku vysoké pokuty, která se pohybuje ve výši od 300 do 800 €. Kontroly bývají časté i pravidelné. Alternativou je možnost cestování po neplacených silničních trasách, ale cesta se tím značně prodlouží.

Povinná výbava

Ve Slovinsku je kromě dálniční známky také nutná i povinná výbava: lopata, trojúhelník, reflexní vesta pro všechny pasažéry. Řidiči musí mít tyto náležitosti u sebe při jízdě. Samozřejmostí je platný doklad totožnosti a mezinárodní řidičský průkaz. Dále je nutné mít při sobě zelenou kartu a mít zapnuté denní svícení.

 • Autolékárnička je povinná pro vozidla registrovaná ve Slovinsku, pro ostatní je pouze doporučená.
 • Zimní pneumatiky jsou povinné od 15. listopadu do 15. března.
 • Dítě do 150 cm nebo věku 12 let musí být v autosedačce.

Dodatečné informace

Ve Slovinsku platí téměř totožné dopravní předpisy jako u nás.

Rychlost na dálnicích je max 130 km/h a na rychlostních silnicích max 110 km/h. Nejvyšší povolená rychlost v obci je 50 km/h a mimo obec 90 km/h.

Kromě toho myslete na to, že Slovinsko má nulovou toleranci vůči alkoholu za volantem. Každý řidič, který se dopustí jízdy pod vlivem alkoholu, bude potrestán pokutou ve výši od 40 do 1 200 €.

Vzhledem k tomu, že Slovinsko je velmi turistickou destinací, je důležité se dobře informovat o dopravních pravidlech v dané oblasti. Díky tomu můžete cestovat bezpečně a prožít pohodlnou jízdu.

S informacemi o dálniční známce, povinné výbavě a základních předpisech ve Slovinsku máte vyhráno. Vždy je dobré se o dané zemi dozvědět co nejvíce, a vyhnout se tak případným problémům. Tímto způsobem mohou řidiči bezpečně dosáhnout svého cíle a vychutnat si pohodlnou přepravu.

Podobné příspěvky