Mýtné Francie

Cestování do Francie aktuálně vyjde na 8 až 10 EUR za 100 km. U některých přejezdů nebo tunelů ovšem zaplatíte i několik set EUR. Různé dálniční poplatky Francie účtuje i na základě vozidla. Ceník je rozdělen do pěti kategorií:

  • Kategorie 1 zahrnuje vozidla o hmotnosti do 3,5 tuny a výšce do 2 metrů. Patří sem i vozidla táhnoucí přívěs bez nákladu do výšky 2 metrů.
  • Kategorie 2 zahrnuje vozidla o stejné hmotnosti a přívěsy bez nákladu, nicméně s výškou od 2 do 3 metrů.
  • V kategorii 3 najdete vozidla s dvěma nápravami o hmotnosti nad 3,5 tuny, případně výškou nad 3 metry.
  • Kategorie 4 obsahuje vozidla se třemi a více nápravami.
  • Kategorie 5 pak patří motocyklům, tříkolkám a čtyřkolkám.

Jestliže se chystáte na dovolenou, následující omezení se vás týkat nebude. Profesionální řidiči si ovšem musí dávat pozor, protože v některých dnech platí pro vozidla o celkové hmotnosti nad 7,5 tuny zákaz jízdy.

Jak zaplatit mýtné ve Francii?

Mýtné Francie vybírá na celé řadě úseků včetně dálnic, přejezdů či tunelů. Na začátku těchto úseků zastavíte u první mýtné brány, kde dostanete lístek. Na závěr vaší cesty vás pak čeká ještě jedna zastávka, kde zaplatíte za celkový čas strávený na silnici.

Dlužnou částku uhradíte přímo na místě v hotovosti, platební kartou, tankovací kartou nebo s pomocí palubní jednotky. Pokud vás čeká pouze jedna cesta do Francie, investice do palubní jednotky se vám nevyplatí. Při častějších vyjížďkách vám však ušetří spoustu času, protože za vás automaticky zaznamená mýtné a následně vám ho vyúčtuje.

Které úseky jsou zpoplatněny?

Francie cestování zpoplatňuje jen na některých úsecích. Na dálniční síti A1 či A3 až A6 při cestování do Paříže platí standardní ceny od 8 do 10 EUR. To samé platí i o dalších dálnicích označených písmenem A. O něco víc si připlatíte v tunelových komplexech a na mostech, kde vás jedna jízda vyjde až na 64,2 EUR. Pro motocykly jsou ovšem vybrané průjezdy zdarma.

Až 323 EUR zaplatíte za průjezd Eurotunelem. Pamatujte ale na to, že tuto cestu je potřeba předem zarezervovat. V ceně jízdenky je zahrnuta přeprava auta a až 9 cestujících.

Povinná výbava vozidla ve Francii

Pro řidiče motocyklů je povinné celodenní svícení. Bezpečnostní helma na motorku je povinná pro řidiče motocyklů a mopedů a musí být vybavena reflexními prvky podle předpisu ECE 22-04 odstavec 6.16.. Kromě helmy je také nezbytné, aby řidiči těchto vozidel nosili motorkářské rukavice.

Zimní pneumatiky jsou pak povinné na silnicích s námrazou, sněhem nebo ledem, přičemž minimální hloubka dezénu musí dosahovat 3,5 mm. Sněhové řetězy jsou vyžadovány v oblastech s příslušným dopravním značením. Pokud je nasadíte na pneumatiky, pamatujte, že platí omezení maximální povolené rychlosti na 50 km/h. V zimním období jsou pro vozidla do hmotnosti 3,5 tuny povoleny i pneumatiky s hroty, maximální rychlost jízdy však nesmí přesáhnout 90 km/h.

Děti do 10 let musí být přepravovány v dětské autosedačce, případně na dětském podsedáku na zadních sedadlech automobilu. A nezapomeňte ani na reflexní vestu, která je povinná pro každého pasažéra. Žádnému dvoustopému vozidlu by neměl chybět ani výstražný trojúhelník. Ten v případě poruchy umístíte nejméně 30 metrů za vozidlo se zapnutými výstražnými světly.

Doporučená výbava

Při cestování do Francie nemusíte mít po ruce lékárničku ani hasičský přístroj, nicméně místní úřady doporučují tyto pomůcky do vaší výbavy přibalit. Jestliže řídíte osobní automobil, nemusíte neustále svítit. Při snížené viditelnosti nebo na vybraných úsecích je však celodenní svícení povinné.

Na co si dát pozor?

Stejně jako všude jinde, i ve Francii je potřeba dodržovat platné předpisy a zákony. Právě ty stanovují čtyři základní pásma maximální rychlosti. V obcích můžete jet maximálně 50 km/h, mimo obec pak 90 km/h. Na silnicích pro motorová vozidla lze sešlápnout plyn až na 110 km/h, zatímco na dálnici až na 130 km/h. Noví řidiči s oprávněním získaným před méně než dvěma roky musí mimo obec dodržovat o 20 km/h nižší rychlostní limity.

Za deště či sněžení můžete jet po dálnici maximální rychlostí 110 km/h a 80 km/h na ostatních silnicích. Pokud je viditelnost vinou mlhy omezena na méně než 50 metrů, musíte snížit vaši rychlost na 50 km/h, a to i na dálnici. Při nedodržení těchto limitů vám hrozí pokuta až 1500 EUR, tři roky zákazu řízení a zabavení auta.

Místní policie netoleruje ani řízení pod vlivem omamných látek. Když vám četníci naměří více než 0,5 promile, dostanete pokutu 135 EUR a bude vám hrozit zákaz řízení až na tři roky. Jestliže nadýcháte 0,8 promile a více, zaplatíte minimálně 3750 EUR pokutu a můžete dokonce skončit i ve vězení.

Při cestování v zimních měsících vás mohou nemile překvapit i uzavřené horské průsmyky. Pokud ale zrovna míříte k některému z uzavřených průsmyků, s velkým předstihem se o tom dozvíte na informačních tabulích.

Podobné příspěvky