Dálniční známka Rumunsko

Rumunsko je země s nádherným pobřežím, malebnými vesničkami i zachovalou historií překrytou stínem hraběte Drákuly. Plánujete tuto báječnou krajinu plnou historických památek i přírodních krás užít plnými doušky, či pouze projíždíte do sousedního Bulharska

Ať už tak nebo tak, na každou státní pozemní komunikaci potřebujete dálniční známku. Což jsou všechny, kromě těch okresních. 

Nejznámější a nejužívanější ze silnic, na které potřebujete dálniční známku, jsou například:

  • Autostrada A1 – jedna z hlavních rumunských dálnic. Spojuje Bukurešť s dalšími městy jako Pitești a Deva.
  • Autostrada A2 – vede od Bukurešti k pobřeží černého moře, skrz města jako Constanța a Cernavodă.
  • Autostrada A3 – spojuje Bukurešť s městy v Transylvanii, například s Brașovem a Cluj-Napoca.
  • Autostrada A6 – vede mezi městem Lugoj a maďarskou hranicí, je tudíž hlavní trasou do Maďarska.
  • Drumul Expres E85 – je součást evropské silnice E85. Tato evropská „expreska“ spojuje  Bukurešť k městu Pitești.

Mýtné na mostech přes Dunaj

Dále je potřeba hradit poplatky za přejezd některých mostů přes Dunaj, zdarma jsou například mosty na hranicích se Srbskem na vodních elektrárnách Iron Gate I a Iron Gate II.

Na mostech se platí formou mýtného na mýtných branách.

Most Fetesti
průjezdy lze nakoupit dopředu online a uplatnit v následujících 12 měsících
13 RON / průjezd
Giurgiu-Rousse14 RON
Calafat-Vidin
k mostu existuje aplikace, kde najdete aktuální poplaty i například dobu čekání, mýtné se však platí jen na místě (i v EUR, hotově, kartou)
6€

Na kolik dálniční známka v Rumunsku vyjde?

Co se průjezdu týče, do toho nám tak trochu hodili vidle, jelikož pro většinu kategorií již nejde pořídit jednodenní verzi. Jediná kategorie, pro kterou je možné zakoupit jednodenní známku je kategorie G, čili vozidla s 9 a více místy. Pro ostatní dvě kategorie jsou k dispozici varianty na 7 dní, 30 dní, 90 dní nebo na rok.

1 denní7 denní30 denní90 denníroční
Osobní auta (kat. A)3€7€13€ 28€
Nákladní auta do 3,5t (kat. B)6€16€36€96€
Dodávky s 9-23 místy (kat. G)4€20€52€120€ 320€

Kde ji lze pořídit?

Nejpohodlnější pořízení dálniční známky je online na oficiálních stránkách roviniete.ro. Stránky nejsou v češtině, najdete zde např. anglickou a německou verzi.

Pokud si s internetem netykáte nebo preferujete nákup na místě, můžete si známku pořídit na místech v okolí hraničních přechodů či benzínových stanicích.

Povinná výbava

je v Rumunsku podobná jako u nás. Dvoustopá vozidla musí být vybavena reflexní vestou (i pro cestující), výstražným trojúhelníkem a lékárničkou. Navíc je zde povinnost vozit hasicí přístroj.
Vozidlo musí být v technickém stavu vyhovujícím pro provoz na komunikacích. Minimální hloubka dezénu pneumatik osobních vozidel je 1,5 mm. Děti do 12 let nebo 150 centimetrů musí mít odpovídající autosedačky. 

Ačkoliv je Rumunsko členem EU, v době vzniku tohoto článku stále ještě nesplňuje kritéria pro Schengen, je tudíž zapotřebí mít s sebou cestovní pas a povinnost pasu se vztahuje i na děti mladší 15 let.

Rumunsko má svou vlastní měnu – 1 lei (RON) se pohybuje kolem 5 Kč.

Doufáme, že díky nám jste řádně připraveni na cestu Rumunskem.

Podobné příspěvky