Dálniční známka u půjčených aut

Půjčujete si auto? Ať už máte auto vypůjčené z firmy, autopůjčovny, od člena rodiny nebo třeba kamaráda, za auto je vždy odpovědný řidič. Než tedy s vypůjčeným autem vyjedete na silnici, zkontrolujte si, že má platnou dálniční známku nebo zaplacené pojištění. Na co dalšího se při půjčení auta zaměřit?

Darovanému koňovi na zuby nekoukej, ale vypůjčené auto si před odjezdem vždy zkontroluj! Totéž platí i v případě aut z autopůjčoven – může se totiž klidně stát, že auto nebude mít platnou dálniční známku nebo dofouknutá kola. Nejlevnější autopůjčovna nemusí vždy základní věci, jako je platná dálniční známka, poskytovat.

Proto je dobré si vždy auto vybírat v prověřené autopůjčovně, která nabídne nejen skvělé ceny, ale také bezvadné podmínky a servis. Takovým příkladem je třeba půjčovna automobilů Brno – “Všechna naše vozidla mají dálniční známku pro ČR a sezónní pneumatiky” říká Tomáš Brankovský, majitel půjčovny automobilů v Brně – Dobraautopujcovna.cz. Doporučujeme provést důkladný průzkum a rozhodnout se pro pronájem auta tam, kde vozidlo dostanete se všemi náležitostmi.

Zdroj: Pexels

Za auto je vždy odpovědný řidič!

Ať už vůz patří komukoliv, odpovědnost za něj vždy nese řidič. To znamená, že pokud vás na dálnici policie odchytí například bez platné dálniční známky, pokutu platí ten, kdo sedí za volantem. Platnost dálniční známky se v současné době řidiči kontroluje hůře, vzhledem k tomu, že už se fyzicky nelepí na auto, ale existuje jen v elektronické podobě. 

Elektronicky ji lze zkontrolovat nebo nakoupit na webu e-dalnice.cz, případně je možné ji zakoupit na pobočkách České pošty a na benzinových stanicích EuroOil.

Co se před jízdou v půjčeném autě vyplatí zkontrolovat?

Služební vůz, auto z půjčovny nebo půjčené od rodičů – před jízdou si zkontrolujte:

Zaplacené povinné ručení a havarijní pojištění

Majitel vozu by vám k němu měl poskytnout potřebné dokumenty, jako je zelená (respektive bílá) karta – tedy osvědčení o řádném pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Není-li povinné ručení zaplaceno, hrozí řidiči pokuta v rozmezí 5 až 40 tisíc korun. Půjčení auta bez potřebného pojištění se tak může prodražit.

Dále si zkontrolujte, že má vozidlo havarijní pojištění, které slouží k jeho ochraně před škodami vzniklými nehodou, odcizením, přírodními živly nebo třeba vandalismem – chrání vás jako řidiče.

Nafouknutá kola a sezónní pneumatiky

Chystáte půjčeným autem v zimě na hory? Pak jen se zimními pneumatikami. Zkontrolujte si, že je vůz přezutý na sezónní pneumatiky a kola jsou dostatečně dofouknutá.

Platnost dálniční známky

Platnost elektronické dálniční známky lze ověřit na oficiálních webových stránkách edalnice.cz. Stačí zadat stát a SPZ vozidla. Jestliže vůz dálniční známku nemá a vy se rozhodnete pro její nákup, pak zvažte vhodný způsob platby. Platba bankovním převodem se může protáhnout, čímž by se oddálila i vaše cesta. Naopak online platba platební kartou bude provedena ihned a vy můžete vzápětí vyrazit na dálnici.

Stav nádrže

Vždy se ujistěte, že máte dostatečně plnou nádrž. V případě půjčení auta v půjčovně by měla být nádrž plná.

Podobné příspěvky