Jak správně nalepit dálniční známku

Pokud chcete se svým vozem vyrazit na dálnice, samozřejmě musíte mít dálniční známku vylepenou. Víte, kde má být správně nalepená a jaké kroky je nutné udělat, aby byla platná?

Kam dálniční známku nalepit?

Dálniční známka musí být vylepena vždy na vnitřní straně čelního okna v rohu spolujezdce tak, aby nijak neomezovala řidiče ve výhledu z vozidla a zároveň byla dobře viditelná. Nezapomeňte také včas odstranit již neplatnou známku, za její ponechání na skle hrozí pokuta až 1000,- Kč.

Na oba díly dálniční známky je nutné vypsat registrační značku vozidla. Druhý díl známky si pečlivě uschovejte pro případ policejní kontroly, bez správného vyplnění SPZ je známka neplatná. Číslo na obou dílech nesmí být napsáno obyčejnou tužkou anebo takovým typem barvy, kterou je možné smazat, vygumovat apod. Předepsáno je přímo propisovací pero.

Pozor: Dříve bylo možné dálniční známku vylepit na sklo dole i nahoře. nyní však musí být známka pouze dole!

Jak dálniční známku správně nalepit?

Známku opatrně odlepte od folie na které je přilepená a pečlivě ji nalepte na dobře očištěné sklo. Nálepka musí být na sklu přilepena celou svou plochou tak, aby nebylo podezření že nálepka byla nalepená i na jiném voze. Mezi dálniční známkou a sklem také nesmí mít žádná jiná hmota, například dříve často používaná folie, která usnadňovala její odlepení.

Jak dálniční známku odlepit?

Dálniční známka je navržena tak, aby její odlepení nebylo snadné. Kromě silné vrstvy lepidla je i perforovaná, aby se při všech pokusech o odlepení začala trhat. Sundání pouhými nehty je proto poněkud komplikované a končí minimálně velkým flekem od lepidla na skle.

  • K odstranění staré známky použijte škrabku na sklokeramickou desku. Samotné lepidlo poté vyčistěte technickým benzínem.
  • Pokud máte přístup k elektrice, nahřejte známku fénem a poté ji opatrně oškrabejte žiletkou.
  • Před nalepením nové známky lepenou plochu několikrát nalepte na džíny, či bavlněné tričko, jemný prach totiž přilne na vrstvu lepidla. Známka pořád lepí, ale už ne tak extrémně, a její sundání vám pak nezabere víc než pár vteřin.
  • Na odstranění zbytků lepidla je nejlepší technický benzín.