Autem do Chorvatska: aktuální informace, jak ušetřit na cestě

Cestu do Chorvatska nejedete poprvé, ale možná jste nevěděli o alternativách, přesných časech a možnostech ušetřit po cestě. Nebo nemáte přehled o aktuální výši cen dálničních známek a jak se vyřizují v jednotlivých zemích? Jak funguje placení mýtného v Chorvatsku? Zde jsou aktuální a přesné informace.

CHORVATSKO A COVID AKTUÁLNĚ:
https://covid.gov.cz/situace/cestovani

Trasy podle místa odjezdu a cílové destinace

Praha → Split

Nejlogičtější cesta je Praha – Brno – Vídeň – Graz – Maribor – Záhřeb – Split.
Trasa neobsahuje placené tunely.

Praha-Split: 1 091 km, 11 h 30 min + přestávky.

Je možné se vyhnout části D1 tak, že z ní sjedete na Jihlavu a dál přes Znojmo do Vídně. Další možnost je jet přímo na České Budějovice – Linz – Wels – Graz a dál. Trasa je asi jen o 30 km delší, na druhou stranu narazíte na 2 placené tunely, jejichž průjezd bude dohromady stát cca 15 €.

Praha → Istrie

Na západ Chorvatska se dostanete Praha – České Budějovice – Salzburg – Villach – Ljubljana – Istrie. Nevýhodou jsou opět placené tunely, dohromady za 20 €.

Praha – Istrie: 801 km, 9 h 30 min + přestávky.

Východní trasa přes Maďarsko

Ať už jedete z Prahy nebo třeba Ostravy, vyplatí se zkusit ještě jednu oblíbenou trasu. Vede z Brna přes Slovensko a Maďarsko a její výhoda je plynulá jízda a fakt, že v Maďarsku se můžete vyhnout placeným úsekům. Stačí si na slovensko-maďarských hranicích nastavit v GPS vyhýbání se dálnicím a bez problému tak celé Maďarsko projedete.

Praha – Brno – Bratislava – Mosonmagyaróvár – Szombathely – Varaždin – Záhřeb – Split. Na kilometry vyjde stejně, časově je o hodinu a něco málo delší. Praha – Split: 1 085 km, 12 h 45 min + přestávky. Jde především o to, že slovinské a rakouské dálniční známky jsou mnohem dražší. Touto cestou na nich můžete ušetřit až kolem 1 700 Kč!

Zde najdete aktuální cenu nafty a benzinu.

Nezapomeňte si také nechat před cestou zkontrolovat a naplnit klimatizaci v autě. Kapalina z klimatizace přirozeně postupně uniká, čímž se snižuje výkon chlazení. Při dlouhé cestě po rozpálené dálnici pak oceníte, když chlazení funguje, jak má.

Split

Dálniční známky a mýtné

Aktuální přehled poplatků i možnosti zakoupení jsme sepsali v článku: mýtné v evropských zemích.

Chorvatsko

Jako velká část jižních států i Chorvatsko funguje na základě mýtných bran. Platíte jen za projetý úsek tak, že při vjezdu na dálnici si vyzvednete lístek a při výjezdu zaplatíte projetou částku (hotovostí, kartou nebo ENC – elektronickou krabičkou s předplaceným kreditem. Každý způsob platby má svoje vyhrazené pruhy). Trasa od hranic do Záhřebu stojí 200 Kč a od Záhřebu dál pak podle vzdálenosti od 240 Kč (Rijeka jako nejbližší město na pobřeží) do 980 Kč čili až na konec dálnice na jihu u města Ploče. Mezi nimi je Zadar (460 Kč), Šibenik (580 Kč), Split (680 Kč) a Makarska (750 Kč).

Kolik vás bude cesta stát se odvíjí od zvolené trasy a cílové lokace, je tedy těžké říct, „kolik v průměru stojí“. Raději tedy vypočítejme hlavní částky:

  • benzín vás na nejkratší možné cestě k moři Brno-Rijeka tam i zpět vyjde do 3 000 Kč (35 Kč, 7 l spotřeba)
  • na nejdelší trase Praha-Dubrovník na 6 000 Kč
  • přes Rakousko a Slovinsko vyjdou dálniční poplatky pro 10denní dovolenou asi na 1 050 Kč (při delší dovolené je to dvojnásobná částka).
  • Oproti tomu je trasa přes Slovensko a Maďarsko velmi úsporná – při koupi 10denní slovenské známky utratíte jen cca 260 Kč. Při koupi obou měsíčních známek zaplatíte maximálně 770 Kč.
  • Na mýtné v Chorvatsku si připravte cca 820-2 300 Kč podle vzdálenosti, kterou ujedete.

TIP: Pokud se chystáte vyrazit autem do Chorvatska a chcete, aby vás nic nezaskočilo, tak se podívejte na přehled užitečných informací pro cestu do Chorvatska. Najdete v něm například informace o otevírací době obchodů, podmínkách vycestování či státních svátcích