Autem do Itálie 2020: aktuální poplatky, nejvýhodnější trasy

Page

 

Auta

Do Itálie vedou dvě hlavní trasy – západní přes Německo a jižní přes Rakousko. Záleží zda jedete z východní nebo západní části republiky. Přinášíme vám přehled o tom, co vás na každé trase čeká, jaké jsou dálniční poplatky a kolik peněz vás ve výsledku bude cesta stát.

Nejrychlejší trasy podle místa odjezdu příjezdu

Brno a Praha reprezentují západní a východní část republiky. Trasy jsme tedy naplánovali z těchto míst.

Z Prahy do Benátek

Nejrychlejší cesta je tato: Praha – České Budějovice – Linz – Salzburg – Villach – Udine – Benátky. Praha – Benátky: 9 h, 822 km. Následující varianta je o něco delší, ale pokud vám vyhovuje svižnější styl jízdy, budete ji mít raději. Vede sice navíc přes Německo, ale osobní auta v Německu nemusí mít dálniční známku. Praha – Plzeň – Řezno – Mnichov – Kufstein – Innsbruck – Bolzano – Verona – Benátky 9 h 15 min, 927 km.

Tip: Podívejte se na možnosti zájezdů a ubytování pokud jedete na dovolenou do Itálie autem.

Z Prahy do Milána

Jedna možnost, jak se dostat do Milána, je zvolit stejnou trasu jako do Benátek přes Německo. Z Verony akorát odbočíte na západ místo na východ a pokračujete zbytek cesty do Milána: Praha – Plzeň – Řezno – Mnichov – Kufstein – Innsbruck – Bolzano – Verona – Milán 10 h, 948 km. Druhá varianta vede přes Německo a Švýcarsko: Praha – Plzeň – Řezno – Mnichov – Memmingen – Dornbirn – Chur – Lugano – Milán 9 h, 867 km.

Z Brna do Benátek

Rychlá a jednoduchá cesta: Brno – Vídeň – Leoben – Villach – Benátky. Brno – Benátky: 7,5 h, 709 km.

Z Brna do Milána

Brno – Vídeň – Salzburg – Innsbruck – Trento – Brescia – Milán. Brno – Milán: 10 h 20 min, 1 012 km.

Turín/Janov

Ať jedete odkudkoliv, trasa je stejná jako do Milána, z něj pak pokračujete dál: Milán – Turín 2 h 10 min, 145 km. Anebo Milán – Janov 2 h 15 min, 148 km.

Cesta ze severu Itálie na jih už nenabízí mnoho možností – většinou vede jedna víceméně přímá “správná cesta” do destinace, kam se potřebujete dostat.

Řím

Pokud jedete z Prahy, pokračujete z Verony dál na jih a a za 5,5 h jste v Římě. To samé platí při cestě z Brna přes Benátky.Řím

Dál na jih až do Palerma trvá cesta autem dalších 10 hodin, letadlem z Prahy pouhé 4.

 

Tip: Pokud chcete navštívit Řím, nechte auto na periferii. I tam budete mít problém zaparkovat, v samotném městě je to nemožné.

Zde najdete aktuální ceny nafty a benzinu.

Poplatky za dálniční známky a mýtné

Německo

V Německu platí dálniční poplatky pouze řidiči vozidel nad 7,5 t. V Německu není omezení rychlosti na dálnici. Jízda je proto svižná a zdarma.

Rakousko

V Rakousku se dálniční známce nevyhnete – alespoň to nedoporučujeme kvůli případné pokutě minimálně 120 €. Známka musí být nalepená tak, aby ji přečetl rozpoznávací systém rakouské policie. Tzn. v levém horním rohu čelního skla nebo pod středovým zpětným zrcátkem.

Dálniční známka pro vozidla do 3,5 t: 9,70 € 10denní, 27,40 € na 2 měsíce.

Podle zvolené trasy byste měli narazit po cestě na maximálně dva tunely. Poplatek za průjezd stojí kolem 10 €.

Itálie

V Itálii se používají mýtné brány – systém placení na základě ujetých km mezi jednotlivými bránami. Placení probíhá různými způsoby: hotovostí, kartou, speciální předplacenou kartou nebo automatizovaným systémem Telepass, kdy stačí projet bránou 30 km/h a platí se až výsledná suma u poslední brány. Cena vychází v průměru na 8 €/100 km. Objíždět placené úseky se v kopcovitém terénu příliš nevyplácí, protože co ušetříte na mýtném utratíte za benzín a stojí vás to i více času.

Výsledná cena do Itálie autem

Cena za benzín z Prahy do Milána a zpět přijde zhruba na 3 100-3 800 Kč. Z Brna do Benátek se vejdete snad do 3 000. Za dálniční známky a mýtné zaplatíte do desetidenního pobytu cca do 2 200 Kč (+310 Kč známka v ČR), nad desetidenní pobyt do 2 500 Kč (+440 Kč česká známka). Celkově se tedy cena pohybuje mezi 5 500 Kč a 6 800 Kč.