Autem do Itálie: poplatky a nejvýhodnější trasy

Auta

Do Itálie vedou dvě hlavní trasy – západní přes Německo a jižní přes Rakousko. Záleží zda jedete z východní nebo západní části republiky. Přinášíme vám přehled o tom, co vás na každé trase čeká, jaké jsou dálniční poplatky a kolik peněz vás ve výsledku bude cesta stát.

Nejrychlejší trasy podle místa odjezdu příjezdu

Brno a Praha reprezentují západní a východní část republiky. Trasy jsme tedy naplánovali z těchto míst.

Z Prahy do Benátek

Nejrychlejší cesta je tato: Praha – České Budějovice – Linz – Salzburg – Villach – Udine – Benátky. Praha – Benátky: 9 h, 822 km. Následující varianta je o něco delší, ale pokud vám vyhovuje svižnější styl jízdy, budete ji mít raději. Vede sice navíc přes Německo, ale osobní auta v Německu nemusí mít dálniční známku. Praha – Plzeň – Řezno – Mnichov – Kufstein – Innsbruck – Bolzano – Verona – Benátky 9 h 15 min, 927 km.

Z Prahy do Milána

Jedna možnost, jak se dostat do Milána, je zvolit stejnou trasu jako do Benátek přes Německo. Z Verony akorát odbočíte na západ místo na východ a pokračujete zbytek cesty do Milána: Praha – Plzeň – Řezno – Mnichov – Kufstein – Innsbruck – Bolzano – Verona – Milán 10 h, 948 km. Druhá varianta vede přes Německo a Švýcarsko: Praha – Plzeň – Řezno – Mnichov – Memmingen – Dornbirn – Chur – Lugano – Milán 9 h, 867 km.

Z Brna do Benátek

Rychlá a jednoduchá cesta: Brno – Vídeň – Leoben – Villach – Benátky. Brno – Benátky: 7,5 h, 709 km.

Z Brna do Milána

Brno – Vídeň – Salzburg – Innsbruck – Trento – Brescia – Milán. Brno – Milán: 10 h 20 min, 1 012 km.

Turín/Janov

Ať jedete odkudkoliv, trasa je stejná jako do Milána, z něj pak pokračujete dál:

  • Milán-Turín 2 h 10 min, 145 km
  • Milán-Janov 2 h 15 min, 148 km

Cesta ze severu Itálie na jih už nenabízí mnoho možností – většinou vede jedna víceméně přímá “správná cesta” do destinace, kam se potřebujete dostat.

Řím

Řím

Pokud jedete z Prahy, pokračujete z Verony dál na jih a a za 5,5 h jste v Římě. To samé platí při cestě z Brna přes Benátky. Dál na jih až do Palerma trvá cesta autem dalších 10 hodin, letadlem z Prahy pouhé 4 hodiny.

Tip: Pokud chcete navštívit Řím, nechte auto na periferii. I tam budete mít problém zaparkovat, v samotném městě je to nemožné.

Zde najdete aktuální ceny nafty a benzinu.

Poplatky za dálniční známky a mýtné

Německo

V Německu platí dálniční poplatky pouze řidiči vozidel nad 7,5 t. V Německu není omezení rychlosti na dálnici. Jízda je proto svižná a zdarma.

Rakousko

V Rakousku se dálniční známce nevyhnete – alespoň to nedoporučujeme kvůli případné pokutě. Známka musí být nalepená tak, aby ji přečetl rozpoznávací systém rakouské policie. Tzn. v levém horním rohu čelního skla nebo pod středovým zpětným zrcátkem.

Podle zvolené trasy byste měli narazit po cestě na maximálně dva tunely. Poplatek za průjezd stojí kolem 10 €.

Itálie

V Itálii se používají mýtné brány – systém placení na základě ujetých km mezi jednotlivými bránami. Platí se při výjezdu, v hotovosti či kartou. Cena vychází v průměru na 8 €/100 km. Objíždět placené úseky se v kopcovitém terénu příliš nevyplácí, protože co ušetříte na mýtném, utratíte za benzín a stojí vás to i více času.

Výsledná cena do Itálie autem

Cena za benzín (35 Kč/l) z Prahy do Milána a zpět (2x 900 km) přijde zhruba na 5 000 Kč při průměrné spotřebě 7l/100km.

Z Brna do Benátek (2x 740 km) se vejdete do 4000 Kč. Za dálniční známky a mýtné zaplatíte do desetidenního pobytu cca do 2 200 Kč (+310 Kč známka v ČR), nad desetidenní pobyt do 2 500 Kč (+440 Kč česká známka). Celkově se tedy cena pohybuje mezi 5 500 Kč a 6 800 Kč.

Pokud často nejezdíte dálkové trasy, může být přínosné si své řidičské umění trochu zopakovat nebo zdokonalit. Vhodné mohou být právě různé kurzy pro řidiče, které lze absolvovat po celé ČR. Můžete požádat i své blízké, aby vám takovýto kurz nadělili formou dárku. Takový užitečný dárkový poukaz na kurz řízení či zdokonalení se v technikách jízdy se vždycky může hodit.