Autem do Chorvatska 2021: aktuální informace, jak ušetřit na cestě

Cestu do Chorvatska nejedete poprvé, ale možná jste nevěděli o alternativách, přesných časech a možnostech ušetřit po cestě. Nebo nemáte přehled o aktuální výši cen dálničních známek a jak se vyřizují v jednotlivých zemích? Jak funguje placení mýtného v Chorvatsku? Zde jsou aktuální a přesné informace.

CHORVATSKO A COVID AKTUÁLNĚ:
https://covid.gov.cz/situace/dovolena-2021/chorvatsko

Trasy podle místa odjezdu a cílové destinace

Praha -> Split

Nejlogičtější cesta je Praha – Brno – Vídeň – Graz – Maribor – Záhřeb – Split.
Trasa neobsahuje placené tunely.

Praha-Split: 1 091 km, 11 h 30 min + přestávky.

Je možné se vyhnout části D1 tak, že z ní sjedete na Jihlavu a dál přes Znojmo do Vídně. Další možnost je jet přímo na České Budějovice – Linz – Wels – Graz a dál.  Trasa je asi jen o 30 km delší, na druhou stranu narazíte na 2 placené tunely, jejichž průjezd bude dohromady stát cca 15 €.

Praha -> Istrie

Na západ Chorvatska se dostanete Praha – České Budějovice – Salzburg – Villach – Ljubljana – Istrie. Nevýhodou jsou opět placené tunely, dohromady za 19 €.

Praha – Istrie: 801 km, 9 h 30 min + přestávky.

TIP: Chystáte se sem na dovolenou? Podívejte se na aktuální seznam zájezdů do Chorvatska od cestovní kanceláře NEV-DAMA.

Východní trasa přes Maďarsko

Ať už jedete z Prahy nebo třeba Ostravy, vyplatí se zkusit ještě jednu, čím dál oblíbenější trasu. Vede z Brna přes Slovensko a Maďarsko a její výhoda je plynulá jízda a fakt, že v Maďarsku se můžete vyhnout placeným úsekům. Stačí si na slovensko-maďarských hranicích nastavit v GPS vyhýbání se dálnicím a bez problému tak celé Maďarsko projedete.

Praha – Brno – Bratislava – Mosonmagyaróvár – Szombathely – Varaždin – Záhřeb – Split. Na kilometry vyjde stejně, časově je o hodinu a něco málo delší. Praha – Split: 1 085 km, 12 h 45 min + přestávky. Jde především o to, že slovinské a rakouské dálniční známky jsou mnohem dražší. Touto cestou na nich můžete ušetřit až kolem 1 700 Kč!

Zde najdete aktuální cenu nafty a benzinu.

Nezapomeňte si také nechat před cestou zkontrolovat a naplnit klimatizaci v autě. Kapalina z klimatizace přirozeně postupně uniká, čímž se snižuje výkon chlazení. Při dlouhé cestě po rozpálené dálnici pak oceníte, když chlazení funguje, jak má.

Split

Dálniční známky a mýtné

Rakousko

  • 10denní – 9,70 EUR
  • 2měsíční – 27,40 EUR

Nyní lze zakoupit i digitální známku online. Ušetříte čas a vyhnete se riziku, že známky na pumpách budou vyprodané.

Slovinsko

  • Týdenní – 30 EUR
  • Měsíční – 60 EUR

Slovensko

  • 10denní – 10 EUR
  • Měsíční – 14 EUR

Na Slovensku se platí pouze elektronický poplatek, žádné fyzické známky neexistují.

Maďarsko

Maďarská dálniční známka

  • 10denní – 3 500 Ft (cca 10,5 EUR)
  • Měsíční – 4 780 Ft (cca 14,5 EUR)

I v Maďarsku se platí pouze elektronický poplatek.

Chorvatsko

Jako velká část jižních států i Chorvatsko funguje na základě mýtných bran. Platíte jen za projetý úsek tak, že při vjezdu na dálnici si vyzvednete lístek a při výjezdu zaplatíte projetou částku (hotovostí, kartou nebo ENC – elektronickou krabičkou s předplaceným kreditem, kdy stačí jen projet bránou. Každý způsob platby má svoje vyhrazené pruhy). Trasa od hranic do Záhřebu stojí 170 Kč a od Záhřebu dál pak podle vzdálenosti od 240 Kč (Rijeka jako nejbližší město na pobřeží) do 980 Kč čili až na konec dálnice na jihu u města Ploče. Mezi nimi je Zadar (460 Kč), Šibenik (580 Kč), Split (680 Kč) a Makarska (750 Kč).

Výsledná cena

Kolik vás bude cesta stát se odvíjí od zvolené trasy a cílové lokace, je tedy těžké říct, „kolik v průměru stojí“. Raději tedy vypočítejme hlavní částky: benzín vás na nejkratší možné cestě k moři Praha – Rijeka tam i zpět vyjde do 3 500 Kč. Na nejdelší trase Praha – Dubrovník na 4 900 Kč. Pokud pojedete přes Rakousko a Slovinsko, dálniční poplatky pro 10denní dovolenou vyjdou asi na 1 050 Kč (při delší dovolené je to dvojnásobná částka). Oproti tomu je trasa přes Slovensko a Maďarsko velmi úsporná – při koupi 10denní slovenské známky utratíte jen cca 260 Kč. Při koupi obou měsíčních známek zaplatíte maximálně 770 Kč. Na mýtné v Chorvatsku si připravte cca 820-2 300 Kč podle vzdálenosti, kterou ujedete.