Dálniční známka v ČR


Už od roku 2021 se dálniční známka kupuje pouze elektronicky. V roce 2024 se zvedá cena roční dálniční známky z původních 1500,- na 2300,- a nově je od března 2024 v nabídce také známka jednodenní – je to ale spíše formální nabídka, protože se cenově příliš neliší od desetidenní známky a spíše se nevyplatí.

Roční známka za 1500,- už jen do konce února 2024!

Od března se cena známky zvýší, proto doporučujeme nakoupit známku na další rok ještě za starou cenu. Při nákupu se dá platnost známky odložit až o 1 měsíc – pokud tedy koupíte známku na konci února, může začít platit až od konce března.

Změnilo se také to, která auta jsou od nutnosti vlastnictví dálniční známky osvobozená. Platnost známky si můžete určit. Zde jsou všechny informace o dálničních známkách, které potřebujete vědět.

Jaká je cena dálniční známky 2024?

ROČNÍ
2300,-

EKO CENA: 1150,-/570,-

MĚSÍČNÍ
430,-

EKO CENA:
210,-/100,-

10 DNÍ
270,-

EKO CENA:
130,-/60,-

1 DEN
200,-

EKO CENA:
100,-/50,-

Kde koupit dálniční známku?

Dálniční známku můžete nově zakoupit na internetových stránkách edalnice.cz:


Mimo to lze známku zakoupit stále i na pobočkách České pošty a na benzinových stanicích EuroOil, kde údaje do počítačového systému (tedy hlavně SPZ a začátek platnosti známky) zadá obsluha. V okolí státních hranic budou i tzv. kiosky, které vypadají jako „parkovací hodiny“. 

Jak dlouho platí elektronická dálniční známka?

Prodávané dálniční známky mají následující doby platnosti:

  • Elektronická roční dálniční známka platí od vybraného data přesně jeden kalendářní rok, tedy například od 8.9. tohoto roku do 7.9. následujícího roku včetně.
  • Měsíční dálniční známka platí v den vyznačený na kupónu a následující měsíc. Konec platnosti připadá na den, který se číselně shoduje se dnem vyznačeným na kupónu. Pokud není takový den v příslušném kalendářním měsíci, připadne konec platnosti na jeho poslední den (např. 31.-30.)
  • Desetidenní dálniční známka platí dnem vyznačeným na kupónu a končí uplynutím desátého kalendářního dne.

Jaký hrozí postih?

Pokuta za jízdu bez dálniční známky může dosáhnout v případě blokové pokuty až do výše 5000,- Kč. Ve správním řízení se můžete dočkat pokuty až do výše 100 000,- Kč. Dále se při jízdě bez vylepené dálniční známky vystavujete riziku, že při případné autonehodě bude pojišťovna vymáhat následnou škodu po vás.

Dálniční známka jako dárek!

Známku nemusíte kupovat jen pro sebe, ale pro jakoukoliv uvedenou SPZ – pokud tedy chcete například někomu blízkému udělat radost, můžete mu k vánocům dopřát elektronickou dálniční známku a ušetřit mu tak peníze i starosti.

Kdo smí dálniční známky kontrolovat?

Dálniční známku smí kontrolovat hlídka Policie ČR nebo příslušník Celní správy. Jako řidič osobního auta jste povinen uposlechnout výzvy k zastavení od policie i celníků.

Auta osvobozená od nutnosti vlastnit dálniční známku

Od března 2024 se chystají větší změny i s ohledem na napojení na Registr silniční vozidel.

Auta osvobozená automaticky:

  • Vozy na elektrickou energii, vodík nebo hybridní pohon se speciálně přiřazenou SPZ (začíná písmeny EL).
  • Vozidla přepravující držitele českého průkazu ZTP/P – ten musí být v autě přítomen.
  • Historické vozy.
  • Vozidla sloužící k přepravě nezaopatřených dětí léčených kvůli zhoubnému nádoru a hemoblastóze (potvrzení od lékaře s sebou).

U těchto aut je nutné si podat oznámení o osvobození:

  • Vozy na elektrickou energii, vodík nebo hybridní pohon bez speciálně přiřazené SPZ (nezačíná písmeny EL).
  • Vozidla užívaná domovy pro osoby se zdravotním postižením, která slouží k jejich přepravě.

Přesný návod na podání oznámení o osvobození si můžete přečíst na stránkách edalnice.cz.

Nezpoplatněné úseky dálnic

Čím dál více měst má nezpoplatněné obchvaty – zde můžete projíždět zdarma bez platné dálniční známky. Jedná se například o vjezdy do Prahy a část pražského okruhu, dálnice kolem Brna, Plzně, Ústí nad Labem, Olomouce, Prostějova nebo kolem Berouna. Jejich kompletní seznam najdete zde.